نمایش نوار ابزار

جزییاتی از دیدار مجمع نمایندگان استان کرمان با رئیس جمهور

ایسنا/کرمان – زاهدی نماینده مردم کرمان و راور در خانه ملت گفت: انتقال حساب و دفاتر شرکت های دولتی و بزرگ صنعتی و معدنی به مرکز استان کرمان یکی از درخواست های مطرح شده در دیدار مجمع نمایندگان استان با آیت الله رییسی بود که رئیس جمهور در این زمینه قول مساعد داد.

محمدمهدی زاهدی درباره دیدار مجمع نمایندگان استان های کرمان، یزد، هرمزگان و سیستان و بلوچستان با رئیس جمهور به ایسنا می گوید: مباحث بسیار خوبی از جمله؛ موضوع آب کرمان، اتباع بیگانه، مشکلات راه های استان و … در این دیدار مطرح شده و موضوعاتی مانند اصلاح سه راهی «شاهرخ آباد – زنگی آباد» در کرمان، بازگشایی مسیر «گلباف – کرمان» از سمت گذار بیدوئیه، دوبانده کردن مسیر «کرمان – شهداد»، افزایش سقف اعتبارات بانکی در استان و … به صورت مکتوب به رییس جمهور ارائه دادیم.

او با یادآوری سیل های اخیر، عنوان کرد: خساراتی که سیلاب های ویرانگر به بخش مرکزی راور، کوهساران و فیض آباد، راین و بخش مرکزی کرمان وارد کرده را به اطلاع ریاست جمهور رساندیم که آیت الله رئیسی دستور تسریع در بازسازی و اعطای کمک های ویژه به این مناطق را دادند.

به گفته نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اتباع بیگانه مشکلاتی را در استان ایجاد کرده و وضعیت نابهنجار سرانه فضای آموزشی کرمان یکی از پیامدهای حضور مهاجرین در این خطه است.

زاهدی یکی از نگرانی ها و دغدغه های نمایندگان استان کرمان در این دیدار را موضوع حضور اتباع بیگانه در استان اشاره کرد و گفت: قطعا حضور اتباع غیرمجاز در استان در حوزه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی اثرات منفی خواهد داشت که در همین راستا در دیدار با آیت الله رئیسی موضوع لزوم کنترل کامل مرزها و عدم اجازه عبور و مرور غیرقانونی از مرزها مطرح ضمن آنکه ساماندهی وضعیت اتباع بیگانه نیز در این جلسه بیان و تاکید شد.

زاهدی گاز رسانی به چند روستای باقیمانده شهرستان کرمان و راور را یکی دیگر از درخواست های خود از ریاست جمهور اعلام کرد و در ادامه می گوید: با توجه به محدودیت های سازمان انرژی اتمی و محیط زیست روی برخی از معادن، خواستار ایجاد فضای جدید برای بهره برداری از این معادن در صورت عدم بروز مشکلات امنیتی و ایمنی؛ شدیم.

او ادامه می دهد: امیدواریم با دستور رئیس جمهور پهنه های معدنی زیادی را در منطقه کرمان و راور به بهره برداران واقعی واگذار کنیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت و گو با ایسنا می گوید: در بحث آبرسانی به برخی از روستاهای شهرستان کرمان و راور که فاقد سیستم آبرسانی هستند، قبلا توافقی بین سازمان آب و فاضلاب کرمان و قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) در کرمان برای احداث شبکه آبرسانی ایجاد شده که سازمان برنامه و بودجه اعتبار آن را اختصاص نداده و خواستار رفع این مشکل شدیم.

«دولت در خصوص حقوق دولتی معادن کوتاهی جدی کرده و علی رغم اینکه هزاران میلیارد تومان از استان به خزانه کشور واریز شده اما سهم ۱۵ و ۲۰ درصد از این حقوق به استان تعلق نگرفته است که کرمان از این بابت خسارت زیادی دیده است که اگر این پول به استان اختصاص داده می شد، اتفاقات بزرگی در این خطه رقم می خورد». طبق گفته زاهدی، این مطالب بخشی از گلایه های نمایندگان استان از رئیس جمهور بوده است.

او با انتقاد شدید از گرفتن اختیار تبصره پنج ماده ۱۴ قانون معادن از شورای معادن استان ها، عنوان کرد: از بهمن ماه سال گذشته که این تفویض اختیار سلب شد، ضرر و زیان زیادی به استان ها تحمیل کرد که رئیس جمهور دستور دادند که این تفویض اختیار دوباره به استان ها داده شود.

نماینده مردم کرمان و راور در خانه ملت، انتقال آب خلیج فارس از سرچشمه به شهر کرمان را از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه عنوان کرد و در  ادامه به موضوع مهاجرت دانشگاهیان و پزشکان و شرکت های دانش بنیان به خارج از کشور به عنوان تهدیدی برای کشور در سال های آینده اشاره و می گوید: اگر این روند ادامه یابد در آینده در تولید علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان دچار آسیب جدی خواهیم شد.

«با توجه به وسعت استان همه نمایندگان از رئیس جمهور خواستند که سفر ایشان به کرمان دو روزه باشد تا درباره مشکلات استان بیشتر بتوان با وی صحبت کرد». این نیز خبری بود که زاهدی به ایسنا داد اما اینکه آیا ریاست جمهور با این درخواست موافقت کرده اند یا خیر، مطلبی ارائه نکرد.

نماینده کرمان در خانه ملت ادامه داد: انتقال حساب و دفاتر شرکت های دولتی و بزرگ صنعتی و معدنی به مرکز استان کرمان از دیگر درخواست ها بود که رئیس جمهور در این زمینه قول مساعد داد همچنین در این دیدار درباره رتبه بندی فرهنگیان نیز مواردی مطرح شد.

او اظهار کرد: در اطراف شهر کرمان روستاهای بزرگ «الله آباد» و «شرف آباد» وجود دارد که جمعیت زیادی در خود جای داده اند لذا از رییس جمهور درخواست کردیم که این دو روستا به عنوان دو شهر تصویب شوند.

انتهای پیام