نمایش نوار ابزار

انتقاد زاهدی از صنایع بزرگ صنعتی و معدنی استان کرمان

ایسنا/کرمان- محمد مهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از صنایع بزرگ کشور که در استان کرمان هم هستند، فکر می کنند همه راه ها به تهران ختم می شود و اگر قراردادهای تحقیقاتی و پژوهشی و فناوری خود را با فلان دانشگاه تهران ببندند، کارشان راه می افتد و در استان نه!

دکترمحمدمهدی زاهدی روز ۲۰ مردادماه در جلسه آموزش عالی استان کرمان با حضور معاون وزیر علوم در دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به حضور هیئت دولت در استان اظهار کرد: متاسفانه در سفرها همه از مشکلات می گویند، در حالی که آگاهی دادن به مسئولان در حوزه توانمندی ها بسیار موثر است.

وی افزود: استان کرمان جامعه دانشگاهی نخبه ای دارد و این قشر در همه استان و همه دانشگاه ها فعالیت می کنند و ظرفیت بسیار بالایی دارند و می توانند حلال بسیاری از مشکلات کشور باشند به ویژه در حوزه صنایع و معادن همانطور که وضع دانشگاه های ما در شمال استان و در جنوب استان در کشاورزی ظرفیت بسیار خوبی دارند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از صنایع بزرگ کشور که در استان کرمان هم هستند، فکر می کنند همه راه ها به تهران ختم می شود و اگر قراردادهای تحقیقاتی و پژوهشی و فناوری خود را با فلان دانشگاه تهران ببندند، کارشان راه می افتد و در استان نه.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس بیان کرد: یک ضعف در این زمینه مربوط به خود مدیران دانشگاه هاست که باید آقایان را دعوت کرده تا با توانمندی ها آشنا شوند و ضعف دیگر مربوط به مدیران استان و نمایندگان، استاندار و رئیس سازمان صمت است چراکه ما می توانیم به صنایع استان فشار بیاوریم تا از این ظرفیت استفاده کنند و در این حوزه کوتاهی شده است.

وی با تاکید بر لزوم ارتباط بیشتر صنایع و دانشگاه ها در استان کرمان گفت: این مسئله مورد تاکید همه مسئولان و از جمله مقام معظم رهبری است.

زاهدی در ادامه با اشاره به کمبودها در حوزه آموزش علمی استان کرمان اظهار کرد: ایجاد آزمایشگاه مرکزی در استان کرمان که بتواند تمامی امکانات آزمایشگاهی موردنیاز جامعه دانشگاهی و حتی صنعتی را داشته باشد، خیلی به نفع کشور است و در کنار آن انتظار است سازمان ملی استاندارد بخش زیادی از ماموریت های خود را به این آزمایشگاه واگذار کند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس درباره اعضای هیئت علمی جوان گفت: جوانان زیادی عضو هیئت علمی داریم و باید برای مسکن این افراد چاره اندیشی و اقدام شود و پیشنهاد این است وزارت علوم با وزارت راه و شهرسازی توافق کرده و در اراضی که خود دانشگاه ها دارند، در قالب نهضت ملی مسکن، برای آنها مسکن بسازد کمک بسیار خوبی به کارکنان و اعضای جوان هیئت علمی است.