نمایش نوار ابزار

وزارت علوم نسبت به رشته‌های مهارتی تنگ‌نظر است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می‌گوید نوعی تنگ‌نظری در وزارت علوم نسبت به رشته‌های مهارتی وجود دارد.

محمدمهدی زاهدی با اشاره به آمار مربوط به فارغ‌التحصیلان بیکار در کشور گفت: رهایی از این مقوله راهکارهای کاملاً روشنی دارد؛ وزارت علوم در بحث آمایش سرزمین باید به گونه‌ای رفتار می‌کرد که رشته‌های مهارتی را وارد دانشگاه‌ها کند ولی متاسفانه نوعی تنگ‌نظری در وزارت علوم نسبت به رشته‌های مهارتی وجود دارد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شوری اسلامی تصریح کرد: باید اکثر رشته‌های دانشگاه‌های بزرگ کشور مانند دانشگاه تهران به سمت رشته‌های مهارتی پیش رود ولی از وزارت علوم در این زمینه عزم جدی دیده نشد.

تمام دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی سمت و سوی مهارتی بگیرند

وی ادامه داد: اگرچه وزارت علوم بنا به تقویت دانشگاه‌های فنی حرفه‌ای و علمی- کاربردی دارد، اما این امر در برنامه ششم توسعه حکم شده و کار خلاقانه‌ای از سوی وزارتخانه نیست.

وزیر علوم دولت نهم تاکید کرد: باید تمام دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی سمت و سویی به آموزش‌های مهارتی بگیرند و این بحث جدی است؛ در کنار آن باید دستگاه‌های دولتی، نهادهای عمومی و بخش خصوصی نیز کمک کنند به این معنا که نیازهای ده سال آینده خود را اعلام کنند و مشخص باشد کشور در ده سال آینده به چه میزان نیروی متخصص در زمینه‌های گوناگون نیاز داریم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: باید در طراحی این رشته‌ها و ظرفیت‌های لازم برای آن، رعایت شرایط و نیازها صورت گیرد تا اینگونه نباشد که با حجم انبوه فارغ‌التحصیلان در رشته‌ای روبرو شویم، بدون آنکه جامعه به آن نیازی داشته باشد زیرا در این صورت فقط آمار فارغ‌التحصیلان بیکار افزایش پیدا خواهد کرد./